18. 7. 2024 - Přednáška "Vzájemné působení altermagnetismu a spin-orbitálního spojení ve dvourozměrném RuF4"


18. července přednesl Marko Milivojević z Institutu informatiky Slovenské akademie věd a z Fakulty fyziky Univerzity v Bělehradě obohacující přednášku na téma "Vzájemné působení altermagnetismu a spin-orbitálního spojení ve dvourozměrném RuF4."


Ve své prezentaci Milivojević prozkoumal zajímavé vlastnosti altermagnetů, jedinečné třídy materiálů s nulovou čistou magnetizací, ale se spinově rozštěpenými elektronovými pásy. Jeho výzkum, který využívá teorii funkční hustoty a symetrickou analýzu, ukázal, že monovrstva RuF4 funguje jako dvourozměrný d-vlnový altermagnet.

Klíčové poznatky zahrnovaly významný vliv spin-orbitálního spojení, které způsobuje 100 meV spinové štěpení v bodě Г a přetváří RuF4 na slabý feromagnet. Studie zdůraznila netriviální spinově-momentové zamykání a jeho vliv na magnetické vlastnosti materiálu, což otevírá nové možnosti v oblasti spintroniky a materiálových věd.

Tato přednáška byla podpořena projektem QM4ST (Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích), reg. č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004572, spolufinancovaným z ERDF v rámci Programu Jan Amos Komenský, výzva Excelentní výzkum.

4. - 7.6. 2024 - Výzkumný ústav NTC hostil konferenci HAXPES 2024

Na začátku června hostil výzkumný ústav NTC při Západočeské univerzitě v Plzni 10. ročník mezinárodní konference HAXPES. Na konferenci, která se zabývá rentgenovou fotoelektronovou spektroskopií, se sešlo 120 účastníků ze 14 států. Více informací o konferenci najdete na webových stránkách Západočeské univerzity v Plzni.

14. 2. 2024 - Vědci potvrdili nový druh magnetismu. Na studii publikované v Nature se podílela ZČU

Mezinárodní tým vědců boří v článku publikovaném v časopise Nature tradiční představu o dělení magnetismu na dvě větve – několik tisíciletí známou feromagnetickou a antiferomagnetickou, objevenou přibližně před sto lety. Výzkumníkům, mezi něž patří i profesor Ján Minár, Sunil Wilfred Dsouza a Zdeněk Jansa z ústavu Nové technologie - výzkumné centrum ZČU, se nyní podařilo experimentálně prokázat třetí altermagnetickou větev. Více informací naleznete na webových stránkách NTC či Západočeské univerzity v Plzni.

23. 11. 2023 - Přednáška o kvantových počítačích

24.11. proběhla na NTC přednáška emeritního rektora ZČU doc. Dr. RNDr. Miroslava Holečka o kvantových počítačích. Miroslav Holeček přiblížil hlavní principy kvantového počítání a nastínil současný stav ve vývoji těchto počítačů. Zmínil také základní problémy, kterým musí toto počítání čelit.

23. 10. 2023 - Tisková konference QM4ST projektu


Dne 23. října 2023 se konalo zahajovací jednání projektu Quantum Materials for Sustainable Technologies (QM4ST), který úspěšně obstál v prestižní výzvě Operačního programu Jan Amos Komenský. Při této příležitosti byla uspořádána tisková konference za účasti zástupce vlády Ondřeje Profanta, úředníků Ministerstva školství v Praze a partnerů projektu.

Projekt řídí výzkumný ústav NTC Západočeské univerzity v Plzni pod vedením profesora Jána Minára. Spoluřešitelem projektu je Fakulta aplikovaných věd ZČU. Konsorcium projektu dále zahrnuje Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity a Středoevropský technologický institut (CEITEC) VUT v Brně.

"Výzva k předkládání projektů v hodnotě 8 miliard korun s názvem 'Top Research - OP JAK' si klade za cíl podpořit výzkumné projekty s potenciálem dosáhnout evropské excelence ve svém oboru. Ze 74 předložených návrhů bylo vybráno 15, mezi nimiž se nachází i ZČU. V následujících pěti letech se ZČU ve spolupráci s partnery projektu zaměří na materiálový výzkum k podpoře udržitelného rozvoje. Jsem přesvědčen, že ZČU je důkazem toho, jak mohou prostředky ESIF přispět k rozvoji nejen výzkumu, ale i výzkumných organizací jako celku. Gratulujeme!" komentoval úspěch projektu Václav Velčovský.

Další informace naleznete na:https://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=5789

02. 10. 2023 - Přednáška Petera Krügera z Chiba University v Japonsku

Přednáška se zaměřila na výzkum kruhového dichroizmu a jeho vliv na spektroskopii fotoemise s úhlovým rozlišením (ARPES) a rezonanční fotoemisi.

ARPES je považována za jeden z nejdůležitějších nástrojů pro zkoumání elektronové struktury materiálů. Díky nedávnému obrovskému pokroku v instrumentaci jsou k dispozici velká množství dat s vysokým rozlišením, která vyžadují zdokonalené teoretické metody. V této přednášce byly prezentovány nedávné pokroky v teorii rezonanční a neresonanční ARPES.

V první části se Peter Krüger zaměřil na neresonanční ARPES u organických molekul a grafitu. Diskutoval polarizační závislost, zejména kruhový dichroizmus v úhlovém rozložení a jeho původ v souvislosti s charakterem počátečního stavu vlnové funkce a vlivem rozptylu konečného stavu. Tato analýza poskytla cenné informace o interakci fotonů s materiály a významně přispěla k lepšímu porozumění těmto jevům.

Ve druhé části přednášky byla představena nová teorie rezonanční ARPES. Tato teorie spojuje popis zdrojové vlnové funkce s využitím vícevrstvého výpočtu pro konečný stav fotoemise. Byla aplikována na rezonanční ARPES na niklových površích a bylo dosaženo dobré shody s dostupnými experimentálními daty. Zároveň byl probírán původ kruhového dichroizmu a jeho vztah k XMCD (X-ray magnetic circular dichroism), takzvanému Daimonovu efektu a přenosu úhlového momentu od fotonu na fotoelektron.

Tato přednáška přinesla cenné poznatky o kruhovém dichroizmu a jeho vlivu na ARPES a rezonanční fotoemisi. Peter Krüger prezentoval své nejnovější teoretické výsledky a jejich aplikace na konkrétním materiálu, což přispívá k lepšímu porozumění elektronové struktury a interakce fotonů s materiály.

24. 08. 2023 - Úvodní on-line meeting projektu

Na začátku srpna byly oznámeny výsledky Mezinárodní hodnotící komise výzvy Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. Mezi 15 projekty doporučenými k financování byl i projekt „Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích“. Konsorcium projektu nezahálelo a již na konci srpna se sešlo na on-line meetingu, kde byly probírány nejurgentnější úkoly, které bude třeba řešit.